STOP množírnám: Může se to stát i vám

Je smutné, že Česká republika patří k lídrům v nelegálním obchodování se zvířaty. Dobrou zprávou je, že lidé k tomu nejsou lhostejní a odmítají tento problém přehlížet. A stačí, když tuto zprávu pošlete dál.

Spolek na ochranu opuštěných zvířat  stojí za kampaní „MŮŽE SE TO STÁT I VÁM“ vysvětlující rizika, která se stávají, když si koupíte pejska z množírny a také na protizákonné a trestné praktiky, které tím nevědomky finančně podporujete.

Co jsou to množírny, co hrozí zvířatům z množírny a jak nenaletět?

Kampaň podporuje sponzor projektu Calibra.

Na stránkách spolku a Calibry se dočtete praktické info

JAK NENALETĚT MNOŽITELI:

  1. Když má prodávající více různých inzerátů s krásnými štěňátky, buďte ostražití.
  2. I když jsou u inzerátů různá telefonní čísla (někteří množitelé a jejich překupníci mají několik SIM karet), různí pejsci jsou foceni ve stejném prostředí, štěňata jsou třeba vždy v jednom košíčku nebo na stejné dece.
  3. Štěně bez průkazu původu (PP), má rodiče s PP. To je obvyklá lživá informace množitele. Pokud jsou oba rodiče s PP, pak by měl prodávající důkladně vysvětlit, proč štěně PP nemá. Může se jednat o genetickou vadu, ale spíše o lež.
  4. Mini plemena neexistují! Pokud koupíte např. miničivavu, tak je drobná, protože je mladá a byla odebrána fence předčasně. Tedy bez vytvořené imunity, slabá a náchylná k nemocem. Množitelé dobře vědí, že zákazníci chtějí maličké pejsky.
  5. Poctivý chovatel nikdy nenabízí štěně mladší 50 dnů, je to nezákonné.
  6. Když se pejsek přisaje k vašemu prstu, jde o sací reflex, který má maličké psí miminko a má být ještě u matky.
  7. Prohlédněte, zda už má štěně zuby. Prořezávají se až ve třech týdnech, a to je příliš brzy na koupi.
  8. Pejsek s vámi bude mnoho let, věnujte tedy čas jeho koupi. Prodávající by se měl zajímat, kam se jeho štěně dostane, a tak přivítá, že se budete chtít podívat, kde štěně žije a jak se chová.
  9. Množitel má vypracovanou taktiku, protože psi mu vydělávají spoustu peněz a bude mít mnoho důvodů, proč byste neměli vidět, kde psy chová.
  10. Nejčastěji vám bude chtít štěně sám někam dovézt. Na parkoviště, k obchodnímu centru nebo na benzínovou pumpu. Nepřistupte na to! Je jasné, proč nechce ukázat, kde psa chová.
  11. Trvejte na kupní smlouvě a buďte obezřetní, pokud je štěně neobvykle levné.
  12. Ze zákona je povinné psa očipovat, nekupujte psa bez očkovacího průkazu s dokladem o čipování, očkování a odčervení. Čipování potvrzuje, že psa viděl veterinář a ten vyznačí původ v očkovacím průkazu.

Nebuďte lhostejní a řekněte o tom dál.

Díky, že pomáháte.

Jak můžete pomoct vy?

Zdánlivě malé skutky mění svět. Naplňte jedním kliknutím misku, vyvenčete pejska z útulku, adoptujte nebo pomozte opuštěnému zvířeti na ulici. Jak na to?