Zapojte se

Zdánlivě malé skutky mění svět. Jak můžete pomoci?

 

9 základních kroků

1. Naplňte misku

O tom tento projekt je. Že stačí kliknout na misku na úvodní straně a tím ji naplníte granulkami Calibra. Počet naplněných misek na konci měsíce sečtu a přepočítám na reálné krmivo, které sponzor projektu odešle do útulků a dočasek po ČR. Každý den pouhým kliknutím pomůžete nakrmit některého z opuštěných mazlíčků. A když už tady klikáte, mrknete, co můžeme ještě dalšího udělat?

2. Vyvenčete pejska z útulku

Nic to nestojí a ten čtyřnohý společník vám pomůže načerpat vitamín D ze slunce a čerstvý vzduch. Mrkněte na útulky ve vašem okolí, skočte do auta, vemte psíka a vyrazte.

3. Podpořte útulek – finančním darem, krmivem nebo pelíškem

Pár korun, pytel granulí, neopotřebované pelíšky nebo deky jsou pro útulky i dočasné péče velkou pomocí. Útulky na svých stránkách popisují, jakou materiální pomoc uvítají a vedou transparentní účty, kde se můžete podívat, jak na tom jsou, kdo jim přispívá a za co utrácí. Jednorázový dar nebo trvalalý příkaz na pár korun, je to fuk. Nová kabelka nebo nakrmení psíci? Volím spoko-psa.

4. Adoptujte opuštěného mazlíčka

Co vás po adopci čeká? Vděčnost, láska, většinou originální plemeno Vestaj*, dobrý pocit a úžasný parťák pro život. Nepodporujte množírny a adoptujte si opuštěného pejska nebo kočičku. Jestli pro kámoše nemáte doma vhodné podmínky, můžete využít i virtuální adopce na dálku. Nepodporujte množírny a informujte se o tom, jak množitelům nenaletět.

* Vestaj = vesnické tajemství

5. Kastrujte

Kastrace je bezpečná, zvířata díky ní předchází řadě onemocnění a hlavně předejdeme tisícům nechtěných mláďat, která pak umírají ulicích hlady, pod koly aut nebo čekají v útulcích na svého zachránce.

Kastrace je prevence. Mrkněte na celý článek o této problematice, kde se dozvíte, co to obnáší, kdy kastrovat, jaké jsou výhody a kolik to stojí.

Pomoci s kastrací vám také mohou kastrační programy, jako FELITI kastruje.

>> Článek: Kastrace (co, jak, kdy, proč)

6. Nafoťte zvířátka

Pokud rádi fotíte, domluvte se s útulkem, že jim opuštěná zvířátka nafotíte. Díky profi fotkám sdíleným na facebooku a stránkách útulku mají zvířátka větší šanci, že si pro ně někdo přijede. Fotky mazlíčků patří mezi lidmi k nejoblíbenějším, a to se do portfolia hodí. Nemusíte být profíci, stačí nadšenci se srdcem pro dobrou věc.

7. Zachraňte nalezené zvíře

Pokud jste zahlédli opuštěné nebo zraněné zvíře, volejte městskou policii (nebo státní – 158). Ne, není to jedno. Kromě toho, že je ohroženo ono zvíře, zmatený pes může skončit pod koly aut a způsobit vážnou dopravní nehodu. Vyfoťte opuštěné zvíře a sdílejte na sociálních sítích, aby se k majiteli co nejdříve dostal.

8. Nebuďte lhostejní vůči týrání zvířat

Jestli máte podezření na týrání zvířat, volejte městskou policii (nebo státní 158) nebo vyplňte online formulář ZDE (provozovatel Dogpoint). Sdělujte pouze pravdivá data. Příjemce hlášení je Veterinární správa a data ohlašovatele nesděluje.

Více info také na stránkách Státní veterinární správy – způsob oznámení o týrání zvířat.

9. Sdílejte

Sdílejte tento projekt. Informujte okolí o tom, že kastrace je přínosem pro všechny, že vesnické způsoby zbavování se zvířat je trestné. Dejte okolí vědět, že máte srdce a staráte se.

Vyspělost národa se pozná podle toho, jak zachází se zvířaty.

Mahátma Gándhí

Kolik opuštěných duší už jste nakrmili?