Co je kastrace (sterilizace), kdy kastrovat, cena

Kastrace je chirurgický zákrok, trvající několik desítek minut, není nijak zvlášť složitý a je prováděn v celkové anestezii. U koček a fenek se provádí několika způsoby, nejčastější je tzv. ovariektomie – zákrok, kdy jsou odstraněny pouze vaječníky nebo ovariohysterektomie – odstranění vaječníků i dělohy. U kocourů a psů se odstraňují pouze varlata – orchiektomie.

Hlavním důvodem pro kastraci zvířat je zamezení zabřeznutí. Příjemným vedlejším produktem je zvýšení jejich psychické pohody.

Tím, že bude omezen přísun pohlavních hormonů, zvířata nemají takovou potřebu toulat se, říje neprobíhá. To má za pozitivní následek také snížení výskytu některých nebezpečných chorob, které se přenáší stykem.

Kastrací koček a feneček se snižuje výskyt rakoviny vaječníků, dělohy a mléčné žlázy. Kocouři a psi kastrací ztrácejí teritoriální chování, jehož projevem je například značkování močí, agresivita vůči ostatním kocourům a psům, při kterém dochází k častým zraněním, které jsou spojeny s někdy zdlouhavým a opakovaným léčením.

 

Kdy kastrovat kočku?

  • Samici můžete vykastrovat již před nebo v období první říje (mrouskání), kdy se projeví pohlavní dospělost a kočka je tedy schopna zabřeznout. Obvykle se první říje objevuje kolem 6. měsíce stáří kočky, proto lze kastrovat kočky od tohoto stáří. Stále se objevuje názor, že kočka by měla alespoň jednou za život mít koťata, ovšem je odborně dokázáno, že to není pravda. Pravdou je spíše opak, kastrované kočky se dožívají vyššího věku, jsou klidnější a spokojenější (nejsou zatížené stresem z opakovaných porodů, úhynu či odebírání koťat apod.).

Kdy kastrovat kocoura?

  • Doporučený věk pro kastraci kocourů je později než u koček, což je dáno pozdější pohlavní dospělostí. Na rozdíl od kočky, kocour je pohlavně dospělý zpravidla v 10. až 12. měsíci svého života. Stejně jak kočky, tak i kocouři zvládají kastraci bez komplikací, aniž by jim to způsobilo psychickou újmu nebo se změnila jejich povaha. Je možné také provést ranou kastraci od 3. měsíce věku.

Kdy kastrovat fenku?

  • Fenku je vhodné nechat vykastrovat po dosažení pohlavní dospělosti, tedy v období prvního hárání mezi 8. měsícem – 1. rokem věku. Kastrace není vhodná v průběhu hárání, protože jsou orgány zvětšené a překrvené. Ideální je počkat 1 měsíc po skončení hárání.

Kdy kastrovat psa?

  • V ČR se kastrace provádí obvykle po dosažení pohlavní dospělosti, tj. u malých plemen okolo 1. roku, u velkých plemen zhruba ve věku 1 rok a půl. V jiných zemích se psi kastrují i dříve – před dosažením pohlavní dospělosti, díky čemuž psi nestihnou nabýt povahové vlastnosti, jako je dominance a agresivita. Při kastraci psa z důvodu nežádoucího (např. agresivního) chování je větší šance na úspěch čím dříve se kastrace provede, v pozdějším věku by se toto chování upevnilo a kastrace by nebyla řešením.

 

Cena kastrace

Ceny se samozřejmě liší podle jednotlivých veterinárních středisek a je potřeba si uvědomit, že se jedná o jednorázový výdaj za celý život vašeho mazlíčka.

Cena kastrace u koček se obvykle pohybuje mezi 800 – 1600 Kč a fenek nejčastěji 2000 – 5000 Kč. U kocourů je zákrok jednodušší, zaplatíte mezi 500 – 1000 Kč, u psů 1000 – 3000 Kč dle veterinárního pracoviště, místa bydliště apod.

5 mýtů o kastraci koček

Kastrujte a šiřte to dál. Zachráníte spoustu nechtěných zvířat.

 

Jak můžete pomoct vy?

Zdánlivě malé skutky mění svět. Naplňte jedním kliknutím misku, vyvenčete pejska z útulku, adoptujte nebo pomozte opuštěnému zvířeti na ulici. Jak na to?